Rádi bychom Vás upozornili na nezbytnosti ve výbavě dětí, jejichž absence může zásadně narušit program nebo pokazit dítěti zážitek z tábora:

Pravidelně se stává, že dítě má na tábor jen jedny boty, nemá pláštěnku, nebo má jednorázovou, nekvalitní a do lesa chodí v bílém oblečení. Prosíme, zvažte, co zabalit dětem na tábor. Myslete na to, že děti s námi budou 9 dní v kuse. Budou chodit do lesa, na louku, hrát si v přírodě. Může začít pršet a nikdo neví, kdy přestane. Děti by měly mít dostatek spodního oblečení, triček. Neměla by chybět bunda a teplý svetr nebo mikina, i když je léto. Dejte dítěti čepici nebo šátek abychom předešli úžehům. Pokud váháte co zabalit do kufru či batohu, raději se obraťte na nás. Rádi vám poradíme.

Nezapomeňte zejména na:

Dostatečně teplý spacák: Ačkoliv je náš tábor pořádán v letním období, i v létě se mohou vyskytnou chladné noci. Jsme samozřejmě schopni zapůjčit erární spacáky a deky z táborových zásob, ale bohužel není v našich silách zajistit toto vybavení pro všechny děti.

Holinky a pláštěnka: Prosím berte na vědomí, že náš tábor je stanový a je situován na mýtině v lese. V případě vícedenního deštivého počasí máme poněkud omezené kapacity, kde lze sušit promáčené boty a oblečení. Sebelepší gore-texové boty či dokonale naimpregnované pohorky nenahradí holiny při delším brouzdání mokrou trávou či vlhkým lesem. Stejně tak i kvalitní "nepromokavá" bunda není dokonalou náhradou pláštěnky. Na pláštěnce nešetřete. Měla by být dostatečně dlouhá, tzn. až pod holinky a z pevného materiálu. Pláštěnky z tenkého igelitu přežijí sotva jednu cestu do lesa a pro použití na táboře jsou zcela nevhodné. Opět platí, že jsme schopni zapůjčit nějaké erární pláštěnky a holinky z našich zásob, ale bohužel není v našich silách zajistit toto vybavení pro všechny děti.

Všechny věci dětí doporučujeme označit výrazně jejich jménem. Často se stává, že se během tábora nějaké věci ztratí a opět nalezne. Označení zjednoduší návrat věcí svému majiteli. Zejména menší děti totiž málokdy poznají svoji bundu či tepláky. Ideální je, když si děti před odjezdem balí samostatně. Pomozte jim přiměřeně jejich věku a schopnostem, ale nechte je, ať jim vše projde rukama a vědí, kam si to ukládají. Když zabalíte dětem vy, je pravděpodobné, že spoustu věcí vůbec nepoužijí, protože nebudou vědět (nebo zapomenou), že je mají. Také dítě, které si samo nezabalilo, zřejmě spoustu věcí nepřiveze, protože ani neví, co vše s sebou mělo a své věci si nepozná.

Kapesné dejte dětem dle vlastního uvážení, doporučujeme 200 - 500,- Kč.

Celkový seznam doporučených věcí přikládáme zde:

Co nedoporučujeme!

Na táboře bydlí děti ve stanech, proto nedoporučujeme vozit s sebou cenné věci (MP3 přehrávače, mobily apod.). Elektronické přístroje navíc není během tábora kde nabít - kapacitu nabíjet desítky mobilů nemáme. Pokud jde o nás, pak zastáváme názor, že mobilní telefony na tábor vůbec nepatří. Dopřejte dětem možnost, aby se seznámily i s jiným způsobem komunikace. Vždyť kolik dětí kdy napsalo vám, rodičům, dopis. Víme, že jako rodič chcete mít povědomí o tom, jak se vaše dítě na táboře má, zda se mu nestýská apod. Mobilní telefon je tak velmi lákavá možnost zkontrolovat, jak se potomkovi daří. Bohužel to často nadělá více škody než užitku, neboť takový telefonát od rodičů může v dítěti, které si konečně zvyklo na odloučení z domova, vyvolat opět stesk. Nechceme používání mobilních telefonů zakazovat, ostatně to je dnes prakticky nepředstavitelné, ale je nutné mít výše uvedené věty na paměti. Pokud dítě píše smutné sms či Vám smutně telefonuje, spojte se před tím, než cokoliv podniknete, s námi. My se pokusíme taktně zjistit, zda se jedná pouze o momentální splín nebo něco vážnějšího.

Nedávejte dětem jiné léky, než které musí pravidelně užívat. Léky nepravidelně užívané (paralen, brufen apod.) jsou obsaženy v táborové lékárně.